Ataköy Şafak Hastanesi

Sağlığınız için buradayız
Smaller Font Default Font Larger Font
Turkish Arabic English German Russian Spanish

Misyon

Sağlıklı bir toplum anlayışı ile hasta memnuniyeti odaklı,yüksek kalitede nitelikli sağlık hizmetini tıbbi etik değerler çerçevesinde, ekonomik olarak sunmak. 

Vizyon

Çağdaş altyapısı, deneyimli ekibi ile uluslar arası sağlık standartlarını benimseyen, tedavi edici uygulamaların yanı sıra koruyucu sağlık hizmetlerine de önem veren, saygın referans bir sağlık kuruluşu olmak.

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Hekim Arama

Hastanemizi Nasıl Seçtiniz?

Baş ağrısı: Migren ve diğer baş ağrıları

Hastanemizde tam gün nöroloji polikliniği, acil poliklinik, nöroloji yoğun bakım ünitesi ve yatan hasta servisi bulunmaktadır. Elektroensefalografi (EEG) ve elektromiyografi (EMG) incelemeleri yapılmaktadır.

Nöroloji polikliniğinde tanı, tedavi ve takiplari yapılan başlıca hastalıklar şunlardır:

1. Başağrısı: Migren ve diğer başağrıları
2. Epilepsi (Sara hastalığı)
3. Beyin damar hastalıkları (İnme)
4. Parkinson hastalıkları ve diğer hareket bozuklukları
5. Demans: Alzheimer ve diğer bunama durumları
6. Multiple Skleroz Hastalığı
7. Sinir ve kas hastalıkları (Nöropatiler)
8. Uyku bozuklukları

BAŞ AĞRISI

Nöroloji polikliniğine başvuran hastalarda en sık rastlanan yakınmalardan biri başağrısıdır. Başağrları migren veya gerilim tipi başağrısı gibi tekrarlayan başağrılarına neden olan hastalıklar sonucu gelişebileceği gibi altta yatan hayati tehlikesi olan bir başaka hastalığın bulgusu da olabilir.

Başağrısıyla başvuran hastada tanıya varabilmak için öncelikle iyi bir hastalık öyküsü alınmalıdır. Yeni başlayan, küçük yaşta veya ileri yaşta ortaya çıkan (10 yaş altı, 50 yaş üzeri), başlangıcı ani ve şiddetli olan, kısa sürede yerleşen, yatınca artan, eforla ortaya çıkan, daha önceki tedavilere yanıt vermeyen, bilinç bozukluğu, çift görme, dengesizlik, uyuşmalar gibi nörolojik bulgularla beraber olan, başağrılarında altta yatan beyin kanaması, beyin tümörü, kafa içi basınç artışı, boyun damarlarında yırtılma, menenjit gibi hayati tehlikesi olan bir hastalık bulunabilir. Tanıda Bilgisayarlı Beyin Tomografisi veya Beyin MR incelemesi, kimi zaman daha ileri inceleme yöntemleri (lomber ponksiyon, anjiyografi gibi) yapılır.

Başağrısı altta yatan bir hastalıkla beraber değilse detaylı bir öykü ile baş ağrısının tipi belirlenir. Ataklar halinde gelen baş ağrıları olan bir hastada baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı, kusma, ışıktan rahatsızlık varsa ve başağrısı en az bir gün süreyle kişiyi işinden alıkoyuyorsa büyük olasılıkla bu migren başağrısıdır. Migren başağrısıyla beraber kişinin genel durumunu da bozan hastalık hali yaratır. Başağrısından önce durgunluk, depresyon, konsantrasyon güçlüğü, esneme gibi başlangıç bulguları olabilir. Migren başağrısı genellikle tek yanlı, şiddetli ve zonklayıcıdır. Sesten rahatsızlık olur, merdiven çıkma, yürüme gibi fiziksel aktivite ile artar. Öncesinde ışık çakmaları, leke yada çizgiler, görme kaybı gibi geçici bulgular bulunabilir. Migren başağrısı kusma sonrası genellikle azalır. Başağrısı azalınca uyku isteği, yorgunluk ve bitkinlik olur. Migren başağrılarını tetikleyen bazı faktörler bulunur. Stres, adet dönemi, öğün atlama, uyku düzensizliği, hava değişimi, lodos, bazı besinler (kırmızı şarap, çikolata, kafein, kuruyemiş gibi), fizik egzersiz, parfüm kokusu sıklıkla ağrıyı tetikleyebilen durumlardır. Migren ataklarının tedavisinde amaç atak şiddetini, süresini ve eşlik eden bulguları azaltarak hastayı en kısa zamanda günlük yaşama döndürmektir. İlaç tedavisi yanında düzenli beslenmek, stresten kaçınmak, fazla uyumamak, tetikleyici besinlerden, sigaradan ve aşırı ilaç alımından uzak durmak atak gelmesini belirgin olarak azaltır. Atak tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda ağrı gelmesini önleyici tedaviler yapılır.

Diğer bir sık görülen başağrısı tablosu gerilim tipi başağrısıdır. Migrene göre genellikle daha hafif şiddette, ağrı süresi değişken, sıkıştırıcı tarzda, genellikle iki yanlı başağrısıdır. Migren tetikleyicilerinin birçoğu burada görülmez. Stresle artar. Bulantı, kusma, ışıktan rahatsızlık genellikle görülmez. Tedavisinde ağrı kesiciler yanında antidepresan ilaçlar etkilidir.

Günlük baş ağrısının en sık nedeni aşırı ilaç kullanımıdır. Migren tipi başağrısı olan kişilerde aşırı ağrı kesici kullanımı başağrılarının sürekli hale gelmesine neden olur. Sık olarak ergotamin grubu ilaçlar olmak üzere tüm ağrı kesiciler buna neden olabilir. Ayda 15 gün ilaç alımı sonucu migren ağrıları sıklaşır ve şiddetlenir. Ağrı kesici alımı başağrısını azaltmaz ancak ilaca bağımlılık geliştiği için hasta ilaç almayı sürdürür. Bu hastaların tedavi olabilmesi için ilaç bağımlılığından kurtulması gerekir. Nöroloji servisinde yatarak veya poliklinikten takiple iki ay süreyle ağrı kesici bırakıldığında günlük başağrısı sona ermektedir. Kliniğimizde de bu hastaların tedavisinde çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

www.atakoyhastanesi.com.tr

Sitede Ara!

Bizden Haberler

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Prev Next

Dr. Cengizhan DURSUN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengizhan DURSUN hastanemizde hasta kabulüne başlamıştır.

Ameliyatsız Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Ameliyatsız Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Yepyeni Bir Buluş: BiyotutkalÖzellikle son dönemde “yetmezlikli varis” damarlarında biyolojik tutkal uygulamasının, artık lazerden de konforlu olması, bu hastalığın tedavisini da...

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi  Toplumumuzda bilinenden çok daha sık rastlanan varisin farklı türleri var. Özellikle bacaklarda iç varis,  yüzeysel varis,  bağlantı damarları varisi...

Pınar Bayramgürler Ödül

Pınar Bayramgürler Ödül

Bahçelievler Kadın Meclisi Yılın Başarılı Kadınlarını seçti… Bahçelievler Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Topluma Örnek Olmuş Kadın” ödülleri önceki akşam sahiplerini bul...

Şeker hastalığı ( Tip 2 Diabet ) Ameliyatı

Şeker hastalığı ( Tip 2 Diabet ) Ameliyatı

  Şeker hastalığını yani Tip II Diyabeti ameliyatla düzeltme fikri ilk olarak Dünyanın en prestijli bilimsel arastırmalarının yayınlandığı Annals of Surgery dergisinde 1995 yılınd...

Bel ve Boyun Ameliyatları

Bel ve Boyun Ameliyatları

Şu unutulmamalıdır ki; biz boyun rahatsızlıklarının yaklaşık % 95′ini cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edebiliyoruz. Demek oluyorki; %5 gibi az bir kesimi ameliyat ediyoruz. Bu %5′l...