Ataköy Şafak Hastanesi

Sağlığınız için buradayız
Smaller Font Default Font Larger Font
Turkish Arabic English German Russian Spanish

Misyon

Sağlıklı bir toplum anlayışı ile hasta memnuniyeti odaklı,yüksek kalitede nitelikli sağlık hizmetini tıbbi etik değerler çerçevesinde, ekonomik olarak sunmak. 

Vizyon

Çağdaş altyapısı, deneyimli ekibi ile uluslar arası sağlık standartlarını benimseyen, tedavi edici uygulamaların yanı sıra koruyucu sağlık hizmetlerine de önem veren, saygın referans bir sağlık kuruluşu olmak.

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Hekim Arama

Hastanemizi Nasıl Seçtiniz?

Obezite ( Şişmanlık ) Cerrahisi

Obezite nedir?

Ben obezmiyim? 

Kimlere obez denir? 

Obezite cerrahisi ameliyati olmam gerekirmi?

Obezite ( Şişmanlık ) cerrahisi nedir?

 

Bu sorulara yanıt verebilmek icin öncelikle Vücüt Kitle İndexi ( ingilizcesi ''Body Mass İndex'' BMİ olarakda kullanılır.) ne demek onu bilmek gerekir. 

Tüm dünyanın kabul etdiği obezite ölçüm skalasıdır bu Vücüt kitle indexidir. ( Aslında tek basına buda yeterli değildir ama simdilik en yaygın olarak bu skala kullanılmaktadır )

Ve kilonuzun boyunuzun karesine bölünmesi ile elde edilir. 

Örneğin 130 kg sunuz ve 1.70 metre boyundasınız.

 

Vücüt Kitle İndexiniz = 130 / 1.70 x 1.70 = 44.98 dir.

 

Obezite nedir?

 

Obezite yağ dokusunun vücütda gerekden fazla miktarda depolanmasıdır. Yenilen yiyeceklerin verdiği kalori, hareketsiz insanlarda harcanandan fazla olduğunda vücutta, özellikle göbek, kalça, karın, bacak bölgelerinde aşırı yağ birikmesine neden olur. Obezite fizyolojik, biyolojik, genetik, çevresel, psikolojik ve biokimyasal bir çok faktörün rol oynadığı  multifaktöriyel bir hastalıktır.

 

Vücüt kitle indexine göre kimler obezdir?

 

18.5 kg/m2 nin altında ise, zayıfsınız demektir.

 

18.5 – 24.9 aralığında ise kilonuz normal demektir.

 

25 – 29.9 kg/m2 aralığındaysa kilonuz biraz fazla, hafif şişman ya da balık etlisiniz demektir.

 

 

35 – 39.9 kg/m2 arasında ise obezlik sınırını geçmişsiniz demektir. ağır, fazla şişmansınız.

 

40′ın üzerindeyse acil önlem alın, obezsiniz, hatta aşırı obezsiniz.

 

Obezite cerrahisi ameliyati olmam gerekirmi?

 

WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ) nun ve Genelde Tum dunyanin kriterlerine gore:

Vücüt kitle indexiniz : 35 ile 40 arasi ise ve beraberinde yandas bir hastaliginiz varsa (Hipertansiyon, dislipemi yani trigliserit ve kollesterol yuksekligi, kalp hastaligi Diabet, karaciger yaglanmasi gada uyku apnesi ) yada bu hastaliklar olmasa bile Vücüt kitle indexiniz 40 in ustunde ise ve herturlu diet egzersiz yasam sekli degisikligini denediniz ve basarili olamadiysaniz Ameliyat olmaniz gereklidir.

Eger Seker hastaliginiz varsa ve BMI degeriniz 30,un ustunde ise Yapilan gastrik by pass ileal interpozisyon gibi ameliyatlarinin Diabeti ve diğer yandas hastalıkları % 90 oranında remisyona yani iyilesmiye sokduğunu gosteren 100 lerce yayin var.

BMİ değerleri 30 üstünde olup uzun zaman Diet, Egzersiz, Yasam sekli değişikliğini ve ilacları denemiş ve ne obeziteden nede şeker hastalığı ve diğer yandaş hastalıklardan tam olarak kurtulamamış hastalarada obezite ameliyatları ve şeker hastalığı ameliyatları ile % 90 oranında düzeldiğini gösteren binlerce calısma ve yapılan ameliyat sonucları vardır.

Diet, egzersiz yasam sekli değişikliği ve ilaclarla zayıflayamamak, aslında sizin sucunuz değildir. Tüm dünyada yapılan bir çok arastırma bunun sadece %15 hastada basarılı olduğunu onlarında bunu sürdürebilme oranlarının % 3-5 olduğunu ifade etmektedir. Çünkü bu obezite ve beraberinde basda diabet olmak üzere pekcok hastalık sizi düzelmenizi engelleyen bir kısır döngüye sokar bunları daha önceki yazılarımda anlatmışdım ve coğu insan bu kısır döngüden kurtulamaz. Örneğin obezite nedeniyle yağlı dokudan salgılanan hormonlar insülin direncine neden olur insulin direnci daha cok insulin salgılanmasına neden olur buda hem istahi artırı hemde kilo almayı hızlandırır. Örneğin genislemiş mide hacmi mide duvarındaki liflerin gerilmesi ile beyne doydum sinyalini normal mideli insanlara göre cok daha fazla gıda alarak gönderecektir buda kişinin daha cok yiyerek açlık duygusunu bastırabilmesini sağlar.Bu şekillde obezlerde gelişen 10 larca kısır döngü vardır. 

Oysa obezite ve seker hastalığı ameliyatlarında zayıflama ve hastalığınızın düzelme oranı % 90 ların üzerindedir. 

Obezite cerrahisi kilo vermenin en başarılı ve kalıcı yöntemidir.

Sağlık insanın en büyük hazinesidir. Kaybedilmeden değeri bilinmelidir. Kaybedildikten sonra geri dönüsü yoktur.

Obezite ( Şişmanlık  ) cerrahisi nedir?

Obezite nedeniyle bütün medikal yöntemleri denemiş ama basarılı olamamış bireylere ön inceleme sonrası çıkarılacak metabolik profiline ve hormanal durumuna göre uygulanacak ameliyatlara obezite cerrahisi ameliyatları denir. 

Obezite cerrahisi nedeniyle tüm dünyada 2 tip ameliyat uygulanır.

1-Restriktif ( Kısıtlayıcı) ameliyatlar yada yöntemler; Amac mide hacmini kücültüp hastaların normalden az gıda almalarını ve iştahlarının baskılanmasını sağlar. ( Sleeve gastrektomi = Tüp mide ameliyatı )

 

2-Restriktif + Emilim bozucu Ameliyatlar; Amac hem hacmi kısıtlayıp az yemek yemeyi sağlamak hemde gıdaların ince barsağın bir kısmına uğramadan gecmelerini sağlayan by pass ameliyatlarıdır. ( Mini gastrik by pass, Roux En Y by pass, Duedonal switch, Sadi-S vs..) Bu ameliyatların aynı zamanda metabolik yani ciddi hormonal değişikliklerede neden olur.

 

 Y.Doç. Dr.  Erol VURAL 

Sitede Ara!

Bizden Haberler

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Prev Next

Dr. Cengizhan DURSUN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengizhan DURSUN hastanemizde hasta kabulüne başlamıştır.

Ameliyatsız Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Ameliyatsız Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Yepyeni Bir Buluş: BiyotutkalÖzellikle son dönemde “yetmezlikli varis” damarlarında biyolojik tutkal uygulamasının, artık lazerden de konforlu olması, bu hastalığın tedavisini da...

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi  Toplumumuzda bilinenden çok daha sık rastlanan varisin farklı türleri var. Özellikle bacaklarda iç varis,  yüzeysel varis,  bağlantı damarları varisi...

Pınar Bayramgürler Ödül

Pınar Bayramgürler Ödül

Bahçelievler Kadın Meclisi Yılın Başarılı Kadınlarını seçti… Bahçelievler Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Topluma Örnek Olmuş Kadın” ödülleri önceki akşam sahiplerini bul...

Şeker hastalığı ( Tip 2 Diabet ) Ameliyatı

Şeker hastalığı ( Tip 2 Diabet ) Ameliyatı

  Şeker hastalığını yani Tip II Diyabeti ameliyatla düzeltme fikri ilk olarak Dünyanın en prestijli bilimsel arastırmalarının yayınlandığı Annals of Surgery dergisinde 1995 yılınd...

Bel ve Boyun Ameliyatları

Bel ve Boyun Ameliyatları

Şu unutulmamalıdır ki; biz boyun rahatsızlıklarının yaklaşık % 95′ini cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edebiliyoruz. Demek oluyorki; %5 gibi az bir kesimi ameliyat ediyoruz. Bu %5′l...