Ataköy Şafak Hastanesi

Sağlığınız için buradayız
Smaller Font Default Font Larger Font
Turkish Arabic English German Russian Spanish

Misyon

Sağlıklı bir toplum anlayışı ile hasta memnuniyeti odaklı,yüksek kalitede nitelikli sağlık hizmetini tıbbi etik değerler çerçevesinde, ekonomik olarak sunmak. 

Vizyon

Çağdaş altyapısı, deneyimli ekibi ile uluslar arası sağlık standartlarını benimseyen, tedavi edici uygulamaların yanı sıra koruyucu sağlık hizmetlerine de önem veren, saygın referans bir sağlık kuruluşu olmak.

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Hekim Arama

Hastanemizi Nasıl Seçtiniz?

BEL FITIĞI 

Bel fıtıgı,"insanın iki ayagı üzerinde dikilmesinin faturasıdır"diyebilecegimiz bir hastalıktır.Dört ayaklı canlılarda deneysel olarak dahi bel fıtıgı oluşturulamamıştır.Bu hastalık tanısı konulduktan sonar çoğu hasta için bir kabus olmaktadır.Onları akıl almaz tedavi arayışlarına itmektedir.Bu ara hasta kendisi için en önemli olan şeyi "zamanı" kaybetmekte ve ortaya çıkan sinirdeki hasarın sonucu kalıcı olabilmektedir.


BEL FITIĞI NEDİR?

Bel fıtığı terimi ile ifade edilen ;omur kemiklerini birbirine bağlayarak hem omurganın oluşmasını sağlayan hemde ona kısıtlı hareketlilik imkanı veren,disk denilen anatomic yapının,yapısal bütünlüğünü kaybetmesi neticesi ,yakın komşuluğunda seyredip bacağa giden sinirlere basması ile orata çıkan klinik tablodur.


YAKINMA VE BULGULAR

En sık karşılaşılan bacak ağrısı, siyatik ağrısıdır.Klaçadan bacagın arka-dış tarafından aşağı doğru hastaların "dammar cekılır gıbı "dıye tanımladıkları bu agrı öksürük,hapşırma veya ıkınma esnasında hastaların %87 gıbı cok buyuk oranında şiddetlenir.Diğer yakınmalar arasında;baldırda incelme ,ayağı bilekten yukarı kaldırmada güçsüzlük veya hiç kaldıramama ,ayakta uyuşma,hjssizlik ve can yakan bir soğukluk hissi ve badiren idrar tutamama ile geç dönemde seksüel disfonksiyon sayılabilir.


TEŞHİS

Hastanın dinlenmesi ve muayenesi tedavinin belirlenmesinde radyolojinin önünde yer tutar.Muayenede;düz bacak germe testi pozitik ki olguların%83 ünde saptanmıştır,kaslarda güç kaybı ,his azalması,refleks kaybı, kasda erime anlamlıdır.


TEDAVİ

Hastanemizde ,nörolojik defisiti olmayan hastalarda ,öncelikle bir haftalık tıbbi yaklaşımda bulunulur.Ağrısının rahatlatılmasında tatminkar bir noktaya gelinemeyen ve yakınması devam eden hastalarda,bel MR bulgularıda klinik yakınmaları ile örtüşüyorsa cerrahi endikasyon konur.Hastanemizde cerrahi yaklaşımda mikrodiskektomi tekniğiğ uygulanmaktadır.Bu teknikte;küçük bir kesi ile girilerek ameliyat mikroskopu eşliginde "minimal hasar ilkesi"çerçevesinde anatomi olabildigince korunmakta ve buda hastanın herkangi bır kısıtlama olmaksızın kısa sürede normal hayatına dönmesine olanak vermektedir.


CERRAHİ SONRASINDA YAŞANABİLECEK PROBLEMLER

Cerrahi sonrası karşılaşılabilecek sıkıntıların başında ise aynı mesafeden tekrar fıtıklaşmanın yani nüksün oluşmasıdır.Hastanemizde nüksü önlemek ve bel ağrısını azaltmak amacıyla diskin iki taraflı çıkarılması ve omurgaların arasını sabitşemeyi sağlayan bir ameliyat tekniği de kullanılmaktadır.

Doğaldır ki her hastanın kendine gore şartları vardır. Şablon şeklinde tek tip bir bel fıtığı yoktur.Her hastanın özelinde alacağı en saglıklı bilgiler;öncelikle muayenesi ,sonrasında değerlendirilecek bel MR'I iledir.MR öncesi,erken dönemde görüntülemedeki yetersizlikler ve oturmamış cerrahi teknikler istenen iyilik hallerini temin etmede yetersiz kalmış ve hastaların ameliyatlara endişe ve korku ile bakmalarını doğurmuştur.Günümüzde ilerlemiş görüntüleme ve vasıtları sayesinde hastalığın kaynağı net olarak ortaya konulabilmektedir.Keza artık cerrahi tetkiklerde oturmuştur.Dolayısı ile bel fıtığı tanısının bir karabasan olduğu günler ,oturmuş tanı ve tedavi teknikleri ile artık geride kalmıştır

Op.Dr.Salih Bilgiç (Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı)

Acil ünitemize gelen ; trafik kazaları , düşme , çarpma ve travmalarda , kesintisiz hizmet veren radyoloji departmanı ve Laboratuar desteği ile gerek yoğun bakım gerekse cerrahi olarak uzman beyin cerrahlarımız tarafından değerlendirilmektedir.

Nöroşirurji bölümünün en çok ilgilendiği hastalık grupları ;

* Beyin Tümörleri ,

* Beyin Kanamaları,

* Bel ve Boyun Fıtıkları,

* Kafa Travmaları ,

* Vertebral Kolon Travmaları , Omurilik Tümörleri,

* Medikal tedaviye cevap vermeyen epilepsiler,

* Elbileği ve dirsekte sinir sıkışmaları,

* Doğumsal omurilik hastalıkları,

* Hidrosefali,

* Spondilolistezis (bel kaymaları)

* Trigeminal nevralji,

* Pontovertebral bileşke anomalileri,

* Pseudotümör serebri,

NÖROŞİRÜRJİ (Beyin,Omurilik ve Sinir Cerrahisi )*˜ Bel ve bacak ağrıları (Bel fıtığı-Boyun kayması)

*˜ Boyun - kol ağrısı (boyun fıtığı)

*˜ Baş ağrısı (beyin tümörü- beyin kanaması)

* Kafa travması (omurga kırığı)

* Felç (inme) – Koma

*˜ Sinir sıkışması-kesileri

*˜ Beyinde su toplaması

*˜ Yeni doğan bebeklerde belde kese

 

Sitede Ara!

Bizden Haberler

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Prev Next

Dr. Cengizhan DURSUN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengizhan DURSUN hastanemizde hasta kabulüne başlamıştır.

Ameliyatsız Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Ameliyatsız Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Yepyeni Bir Buluş: BiyotutkalÖzellikle son dönemde “yetmezlikli varis” damarlarında biyolojik tutkal uygulamasının, artık lazerden de konforlu olması, bu hastalığın tedavisini da...

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi  Toplumumuzda bilinenden çok daha sık rastlanan varisin farklı türleri var. Özellikle bacaklarda iç varis,  yüzeysel varis,  bağlantı damarları varisi...

Pınar Bayramgürler Ödül

Pınar Bayramgürler Ödül

Bahçelievler Kadın Meclisi Yılın Başarılı Kadınlarını seçti… Bahçelievler Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından “Topluma Örnek Olmuş Kadın” ödülleri önceki akşam sahiplerini bul...

Şeker hastalığı ( Tip 2 Diabet ) Ameliyatı

Şeker hastalığı ( Tip 2 Diabet ) Ameliyatı

  Şeker hastalığını yani Tip II Diyabeti ameliyatla düzeltme fikri ilk olarak Dünyanın en prestijli bilimsel arastırmalarının yayınlandığı Annals of Surgery dergisinde 1995 yılınd...

Bel ve Boyun Ameliyatları

Bel ve Boyun Ameliyatları

Şu unutulmamalıdır ki; biz boyun rahatsızlıklarının yaklaşık % 95′ini cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edebiliyoruz. Demek oluyorki; %5 gibi az bir kesimi ameliyat ediyoruz. Bu %5′l...